ترک سیگار

سیگار کشیدن اینقدر دم دستی هست که به نظر خیلی ها مصرفش یه چیز کاملاً عادیه؛ اما بد نیست بدونید وقتی صحبت از ترک سیگار میشه، خیلی کار سخته، حتی سخت تر از ترک خیلی از مواد دیگه. توی این مقاله به چند تا از باورهای نادرست راجع به ترک سیگار اشاره میکنیم که اطلاع از این باورهای نادرست خیلی میتونه به افراد سیگاری توی ترک سیگار کمک کنه.

  1. خیلی از افراد سیگاری که میخوان مصرف سیگار رو ترک کنن فکر میکنن بهتره تعداد نخ های سیگاری که در روز میکشن رو به تدریج کم کنن تا در نهایت به طور کامل ترک کنن. آیا این کار درسته؟! نه درست نیست! تحقیقات نشون داده افرادی که ترجیح میدن سیگار رو به شکل تدریجی کم کنن، خیلی احتمالش کمه که بتونن مصرف سیگار رو به طور کامل قطع کنن و دیگه سیگار نکشن؛ در مقابل، اونایی که مصرف سیگار رو به طور ناگهانی کنار میگذارن، هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت شانس موفقیت بیشتری دارند. پس یادتون باشه ترک ناگهانی سیگار خیلی بهتر از ترک تدریجی اونه
  2. بین افرادی که برای درمان اعتیاد اقدام میکنن باوری وجود داره مبنی بر این که برای این که وسوسه و لغزش نداشته باشیم، سیگار میکشیم؛ آیا این باور درسته؟ نه به هیچ وجه!! باز هم مطالعات علمی نشون داده در طول دورۀ درمان اعتیاد، اگه افراد سیگاری به سیگار کشیدن ادامه بدن یا اگه افراد غیرسیگاری شروع به مصرف سیگار کنن، به احتمال بیشتری دچار لغزش میشن و دوباره مصرف موادشون عود میکنه. پس برای این که درمان اعتیاد موفق باشه و افراد مصرف کننده برای مدت طولانی تری پاک بمونن، حتماً باید مصرف سیگار رو هم کنار بگذارن و نباید سیگار رو جایگزین مصرف مواد کنن.
  3. خیلی از افرادی که میخوان سیگار رو ترک کنن، معتقدن که استفاده از سیگارهای الکترونیکی (وِیپ) وسوسه شون رو برای سیگار کشیدن کم میکنه و به ترک سیگار کمک میکنه؛ آیا این باور درسته؟! نه متأسفانه!! لازمه سه تا واقعیت رو راجع به وِیپ بدونید. اول، درسته که در مقایسه با سیگارهای معمولی، سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری دارن، اما کاملاً بی ضرر نیستن. در واقع، سیگارهای الکترونیکی میتونن به سلامتی آسیب برسونن و باعث بیماری های ریوی بشن. دوم، وِیپ میتونه منجر به اعتیاد به نیکوتین بشه و خطر اعتیاد به سایر مواد رو هم افزایش میده. و سوم، در خصوص استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای ترک سیگار باید بدونید که تا حالا هیچ سازمان معتبری توی دنیا استفاده از اون رو برای ترک سیگار تأیید نکرده و تحقیقات هم نشون نداده که سیگارهای الکترونیکی میتونن برای ترک اعتیاد به سیگار در بلندمدت مؤثر باشن.

شما سؤالی درخصوص ترک سیگار دارید؟ خوشحال میشیم سؤالات تون رو با ما در میان بذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.