اعتیاد به ماریجوانا

چقدر راجع به اعتیاد به کانابیس اطلاعات دارید؟

شاید اسمش عجیب و غریب باشه براتون، اما مطمئناً این ماده رو می شناسید؛ این ماده رایج ترین ماده مصرفی غیرقانونی توی دنیاست؛ 192 میلیون نفر مصرف کننده داره، یعنی حدوداً 2.5 درصد از کل جمعیت دنیا؛ توی یک دهۀ گذشته کاشتش و مصرفش به شدت افزایش پیدا کرده؛ سن شروع مصرف این ماده معمولاً پایین تر از سایر مواد هست، یعنی مصرفش عموماً توی نوجوانی و اوایل جوانی شروع میشه؛ روی عملکرد شناختی، حافظه و یادگیری تأثیر بسیار منفی داره؛ خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی و افسردگی را به شدت افزایش میده؛ تأثیرات شدید و بلندمدتی روی مغز میذاره؛ این ماده رو شناختید یا باز هم بگم؟

راستی این کانابیس و مشتقاتش دومین ماده غیرقانونی مصرفی توی ایران هستن، تازه بین جوان ها که اولین مادۀ مصرفی رایج هست؛ شیوعش بین نوجوان های دبیرستانی و دانشجوهای ایرانی پنج درصده، یعنی از هر 100 نفر، پنج تاشون حداقل یک بار این ماده را مصرف کردن. داریم راجع به کانابیس صحبت می کنیم، همون گل، ماری جوانا، علف، گرس یا هر چیز دیگه ای که میخواید اسمش رو بذارید.

حالا که این ماده رو شناختید، چقدر از علائم مصرفش اطلاع دارید؟! از اون جایی که مصرف کانابیس و به خصوص گل یا ماریجوانا توی نوجوان ها و جوان ها بیشتره، ممکنه نگرانی خیلی از خانواده ها این باشه که نکنه بچه ما هم مصرف کرده باشه؛ خب، برای این که متوجه این موضوع بشید، لازمه علائم مصرفش را بشناسید. مصرف ماریجوانا چند تا علامت بدنی بارز داره مثل قرمزی چشم، افزایش اشتها، خشکی دهان و افزایش ضربان قلب؛ گهگاه این علائم همراه با توهم و خطاهای حسی شنوایی، بینایی و لامسه هم هست که در عرض دو ساعت بعد از مصرف بروز میکنه. ضمناً مصرف ماریجوانا یک سری علامت روان شناختی هم داره مثل سرخوشی همراه با خنده های غیرطبیعی، احساس خودبزرگ بینی، رخوت، خواب الودگی، مشکل توی حافظۀ کوتاه مدت، مشکل توی فعالیت های پیچیدۀ ذهنی، اختلال توی قضاوت، اختلال توی عملکرد حرکتی، احساس کند گذشتن زمان، اضطراب، احساس ملال و گوشه گیری اجتماعی

البته علاوه بر این علائم، برای اطمینان بیشتر، یک سری آزمایش های تشخیصی هم وجود دارده که با استفاده از اونا میشه مصرف گل رو توی یک نفر تشخیص داد. قدرت تشخیص هر کدوم از این آزمایش ها هم متفاوته؛ مثلاً آزمایش خون، فقط تا چند ساعت، آزمایش ادرار (که از همه رایج تر هم هست)، بین 3 تا 30 روز و آزمایش مو تا 90 روز بعد از مصرف میتونن نشون بدن که یک نفر ماریجوانا مصرف کرده یا نه؛ ضمناً قدرت تشخیص آزمایش های مصرف ماریجوانا به مقدار مصرف هم بستگی داره؛ اگه ماریجوانا فقط یک بار مصرف بشه، تا سه روز، اگه چند بار در هفته مصرف بشه، بین پنج تا هفت روز و اگه هر روز مصرف بشه، 30 تا 36 روز بعد از آخرین مصرف هم قابل تشخیص هست.

این ها یک سری اطلاعات بود در خصوص مصرف ماریجوانا که به باور خیلی از افراد مصرف کننده اش، ماده اعتیادآوری نیست و کلی هم مزیت داره؛ اما آیا واقعاً این باورها درسته و مصرف گل بی ضرر هست؟ توی مقاله بعدی راجع به باورهای نادرست درخصوص مصرف گل توضیح میدیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.