اختلالات روانی همراه با اعتیاد

وجود بعضی از اختلالات روانپزشکی احتمال گرایش به مصرف مواد و به دنبال اون اعتیاد رو به شدت افزایش میده؛ اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی و مشکلات جنسی چند مورد از این اختلالات هستن. به طور مشخص، در بعضی از موارد افرادی که مشکلات اضطرابی دارن، دست به خود درمانی میزنن و برای کم کردن میزان اضطراب شون به مصرف الکل و مواد روی میارن، طوری که گاهاً از هر چهار نفری که مشکلات اضطرابی دارن، یک نفرشون همزمان مشکل مصرف الکل و مواد هم داره. توی فرآیند درمان، ما به این افراد راهکارهای بهتری برای کاهش اضطراب آموزش میدیم تا در مواجهه با اضطراب، به جای مصرف مواد از اون راهبردها استفاده کنن. ضمناً بهترین روش برای درمان افرادی که هم مشکلات اضطرابی و هم مصرف مواد دارن، درمان همزمان هر دو تا مشکل هست.

درخصوص بیماران مبتلا به افسردگی و اختلال دوقطبی هم تقریباً وضع همینه؛ یعنی از هر پنج نفری که اختلال افسردگی یا دوقطبی دارن، یک نفرشون به جای درمان تخصصی، دست به خوددرمانی میزنه و میخواد با مصرف الکل و مواد حال خودشو خوب کنه؛ مثلاً شنیده مصرف شیشه خلق رو بالا میبره؛ اما این کار نه تنها تأثیری روی خلق نداره، بلکه باعث اعتیاد هم شده و مشکل میشه دو تا؛ هم بیماری خلقی و هم اعتیاد. خب برای درمان این افراد چیکار میکنیم؟ اینطوری نیست که چون این اعتیاد به خاطر بیماری افسردگی یا دوقطبی ایجاد شده، اگه اینا رو درمان کنیم، اعتیاد خودش خوب بشه؛ نه، به هیچ وجه!! این افراد باید برای هر دو تا مشکل شون به صورت همزمان درمان تخصصی بگیرن، هم درمان دارویی از روانپزشک و هم درمان روانشناختی از روانشناس.

در نهایت، میزان مصرف مواد توی افرادی که مشکلات جنسی دارن هم بالاست؛ چرا؟؟ چون یه باور غلط راجع به مصرف مواد وجود داره و اون اینه که مصرف مواد عملکرد جنسی رو بهتر می کنه و باعث افزایش رضایت جنسی میشه؛ اما تحقیقات علمی نشون داده مصرف طولانی مدت هر نوع مادۀ اعتیادآوری علاوه بر ایجاد اعتیاد، تأثیرات منفی هم روی عملکرد جنسی مردان و زنان داره؛ این اثرات منفی تا مدتها بعد از ترک مواد هم ادامه پیدا میکنه. خب برای درمان این مشکلات چیکار باید کرد؟ یادتون باشه برای درمان، کمک گرفتن از یه متخصص ضروریه؛ اولاً لازمه که هم فرد مصرف کننده و هم شریک جنسی اش بدونن مصرف مواد چطوری روی رابطۀ جنسی شون اثر گذاشته؛ بعد هم در کنار درمان دارویی، یک سری تکنیک ها به فرد آموزش داده میشه تا بتونه بدون مصرف مواد و فقط با استفاده از این تکنیک ها رابطۀ جنسی بهتری رو تجربه کنه

اگه توی هر کدوم از این زمینه ها نیاز به کمک دارید، میتونید روی متخصصین ما حساب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.